Rodzaje orzechów

różne rodzaje orzechów

Jakie orzechy preferujesz? Migdały, arachidy i orzechy włoskie to częste wybory, jednak istnieje też wiele innych odmian. Czym się charakteryzują i co sprawia, że są tak dobre? Poznaj najpopularniejsze rodzaje orzechów i sprawdź, dlaczego powinny być na stałe zagościć w Twoim menu!

Najpopularniejsze rodzaje orzechów

Orzechy stanowią jeden z kluczowych składników wielu smacznych potraw. Najczęściej w kuchni wykorzystywane są orzechy laskowe oraz włoskie, ponieważ tworzą świetne kompozycje smakowe zarówno z deserami, jak i produktami wytrawnymi. Jakie są więc inne rodzaje orzechów i do czego można ich użyć?

Wśród orzechów wyróżnia się:

  • orzechy arachidowe (inaczej fistaszki, orzechy ziemne),
  • orzechy laskowe,
  • orzechy włoskie,
  • migdały,
  • piniole (inaczej orzeszki piniowe)
  • orzechy macadamia,
  • pistacje,
  • nerkowce,
  • orzechy pecan,
  • orzechy brazylijskie.

Orzechy arachidowe – charakterystyka

Orzechy arachidowe to inaczej fistaszki lub orzeszki ziemne. Nazwę tą zawdzięczają sposobowi dojrzewania –  rosną pod ziemią. Należą do tej samej rodziny co wiele warzyw strączkowych, np. fasola, bób, soja czy groch. Są chętnie wykorzystywane i cenione w kuchniach na całym świecie – zwykle stanowią samodzielną przekąskę, ale używa się ich także pod postacią masła orzechowego lub w całości dodaje do różnych dań. Arachidy dostarczają więcej białka niż jakiekolwiek inne orzechy – stanowi ono aż 25% ich masy. 100-gramowa porcja fistaszków zawiera około 560 kilokalorii. Dostarczają dużą ilość witaminy B3, E oraz folianów. Mimo wszelkich zalet, często odpowiedzialne są za wywoływanie reakcji alergicznej.

Orzechy laskowe – charakterystyka

Orzechy laskowe wyróżnia ich oryginalna, mleczna konsystencja. Spożycie 100 gramów tego produktu dostarcza około 640 kalorii. Orzechy laskowe zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, których regularne spożywanie może pomóc w obniżeniu poziomu złego oraz podwyższeniu dobrego cholesterolu. Mogą one również zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Witamina E i foliany to dwa inne składniki odżywcze, które znajdują się w orzechach i mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie. 

Orzechy włoskie – charakterystyka

Orzechy włoskie można nabyć w większości sklepów, a na są dodatek pyszne, dzięki czemu jest to jedna z najpopularniejszych odmian. Dostarczają dużo energii – 100 gramów to około 645 kilokalorii. Wyróżnia je także niezwykle wysoka zawartość kwasów tłuszczowych oraz białka, które stanowi aż 15% ich masy. Sprawia to, że stanowią świetne uzupełnienie diety, szczególnie dla wegan i wegetarian. Zawierają również witaminę B6, a także foliany, więc jest to dobry produkt dla kobiet w ciąży i karmiących matek.

Migdały – charakterystyka

Miłośnicy orzechów znaleźli szereg zastosowań dla migdałów w kuchni. Można je spotkać pod różnymi postaciami – począwszy od całych, poprzez płatki, aż do marcepanu. Charakteryzuje je doskonały, doceniany przez wiele osób smak, ale poza tym posiadają mnóstwo wartości odżywczych. 100 gramów orzechów laskowych zawiera około 580 kilokalorii, co sprawia, że są jednymi z bardziej dietetycznych odmian. Dodatkowo, ta ilość migdałów pokrywa niemalże 80% dziennego zapotrzebowania człowieka na magnez. Prawie 20% ich masy stanowią tłuszcze nienasycone, dzięki czemu pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Stanowią też dobre źródło witamin z grupy B, fosforu i witaminy E.

Piniole – charakterystyka

Orzeszki piniowe są znane przede wszystkim za sprawą pesto, którego są nieodłącznym elementem. Piniole uzyskuje się z szyszek sosny śródziemnomorskiej. W 100 gramach znajduje się około 630 kilokalorii. Choć dostarczają niewiele białka, są dobrym źródłem innych mikroskładników, np. magnezu i cynku. Jedną z ich największych zalet są ogromne ilości tłuszczów nienasyconych, które korzystnie wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wadą z kolei jest niska trwałość pinoli, które szybko się psują. Są też dość drogie i mają ograniczoną dostępność. Czasem warto jednak po nie sięgnąć ze względu na pyszny smak.

Orzechy macadamia– charakterystyka

Australijskie orzechy macadamia zdobywają coraz większą popularność na świecie, w tym także w Polsce. Mają jednak renomę jednych z najbardziej kalorycznych orzechów, ponieważ zawierają aż 720 kilokalorii w 100 gramach. Są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na układ krążenia. Zawierają niewiele białka w porównaniu do innych orzechów, bo stanowi ono jedynie 8% ich masy. Na ich korzyść zdecydowanie przemawia pyszny smak oraz mleczna konsystencja, podobna jak w przypadku orzechów laskowych. Samodzielnie mogą stanowić zdrową przekąskę, ale świetnie sprawdzą się także jako składnik wielu potraw.

Pistacje – charakterystyka

Zielone orzeszki kojarzy chyba każdy. Pistacje to nasiona drzewa pistacjowego. Mają twardą skorupę, która otwiera się w miarę dojrzewania orzecha. To właśnie ten fakt pomaga określić, czy są one gotowe do spożycia. 100 gramów pistacji dostarcza około 590 kalorii. Warto zwrócić uwagę, że są one szczególnie bogate w beta-karoten, potas oraz witaminy B1 i B6, a także białko, które stanowi około 20% masy orzecha. Warto również zaznaczyć, że najlepszą formą spożywania pistacji wcale nie są te prażone, które najczęściej można spotkać w sklepach. Proces ten pozbawia je nawet do 50% zawartości cennych dla zdrowia antyoksydantów.

Nerkowce – charakterystyka

Orzechy nerkowca pochodzą z Brazylii. Są owocem drzewa o nazwie nanercze, która pochodzi od jego kształtu przypominającego nerkę. Ciekawostkę na ich temat stanowi fakt, że nerkowce należy uprażyć przed obraniem ich ze skorupy. Dzieje się tak dlatego, że znajduje się pod nią parząca substancja. Nerkowce to dobra opcja dla osób dbających o ilość zjadanych kalorii. Dostarczają ich tylko 550 w 100 gramach produktu. Niemal 18% ich masy to białko. Można znaleźć w nich spore ilości magnezu, fosforu, cynku oraz żelaza. Są delikatne w smaku i dużo bardziej miękkie niż inne rodzaje orzechów, co sprawia, że idealnie nadają się do zrobienia pasty z nerkowców

Orzechy pecan – charakterystyka

Pekany nie należą do najpopularniejszych odmian orzecha. Są wysokoenergetyczne – w 100 gramach znajduje się około 690 kilokalorii. Mają korzenny zapach, a w smaku są dość słodkie i tłuste. Około 72% ich masy stanowią kwasy tłuszczowe. Posiadają też duże ilości wartości odżywczych, m.in. cynku, witaminy B1 i witaminy E. Z drugiej strony dostarczają niewiele białka. W 100 gramach znajdziemy go tylko około 9 gramów. 

Orzechy brazylijskie – charakterystyka

Orzechy brazylijskie to jedne z największych orzechów. Pozyskiwane są w dorzeczu Amazonki, a ze względu na wysoką zawartość selenu polecane są szczególnie dla mężczyzn. Ten składnik bierze udział nie tylko w procesie produkcji nasienia, ale ma też silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki nim można zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, m.in. raka prostaty. W smaku są dość słodkie i cechuje je wysoka wartość energetyczna. W 100 gramach tych orzechów jest około 660 kilokalorii. Ludzie najczęściej jedzą je na surowo w formie przekąski, ale można je również stosować jako dodatek do sosów, sałatek i potraw mięsnych.